BFXM ile fax alımı

Merhabalar, şöyle bir senaryom var acaba bfxm ile mümkün müdür ?

Verilen santral numarasını aradıktan sonra bir anons karşılayacak ve lütfen fax numarasını giriniz diyecek girilen kod doğru ise (burada bfxm ile bizim sunucumuzdan soracak) fax sinyali verecek.
Gelen fax ise ilgili email adresine gönderilecek yada api üzerinden girilen kod ile veya başka bir şekilde sorgulanabilecek.

teşekkürler.

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla faks sinyali Bulutfon’da iki şekilde veriliyor.

  1. Arayan numara faks ise Bulutfon onun faks olduğunu algılıyor ve faks sinyali veriyor. Bazen eski fakslarda çok ama çok düşük bir olasılıkla bazen bu algılanamıyor.
  2. Her hangi bir numarayı varsayılan olarak her zaman faks olarak davranmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu ayar yapıldıktan sonra o numara hep faks sinyali veriyor.

Sizin senaryonuza dönersek,

  1. API’de telefon numaralarının (did) update methodu yok. https://github.com/bulutfon/documents/blob/master/API/endpoints/dids.md#urller Bunu eklersek API üzerinden anlık yapabilirsiniz. Bu konuyla ilgili API’yi geliştiren @hamitturkukaya’nın görüşleri önemli.

  2. Diğer taraftan BulutfonXM’in dial methoduyla bir çağrıyı harici bir numaraya yönlendirebilirsiniz. Bence numara sadece faks olarak tanımlanıp BulutfonXM’le buraya yönlendirirlirse senaryonunuzun çalışma ihtimali var. https://github.com/bulutfon/documents/tree/master/BFXM#dial Bulutfon’dan Bulutfon’a arama ücretsiz olduğundan sizlere bir maliyeti olmayacaktır.

Bu konuyla ilgili @volkan’ında görüşleri önemlidir. Belki faks sinyalinin kendisini BulutfonXM gibi bir bir menüye eklenebilir yapılabilir. Faksı geliştirirken kendisinin önerisi bu yöndeydi. Ben basit olsun diye engel olmuştum. Demek ki yanlış karar vermişim.

Sonuçları bizimle paylaşırsanız sevinirim.

İyi hafta sonları.