Laravel + Sip Voip ile web browser içinden arama işlemi

Arkadaşlar merhaba, oldukça fazla bir araştırmanın sonunda bulutfona denk geldim. Çalıştıramadığımız bir sistem var, bunu bulutfon sağlıyor mu cevap bekliyorum.

İstediğimiz olaylar:

• bir laravel sistemimiz var,
  • bu laravel içerisinde (web browserda) gelen çağrıyı görebilmek, cevaplayabilmek ve o anda web browser içerisinden anlık sesli görüşmeyi sağlayabilmek istiyoruz.
  • birisi 0850… li numaramızı aradığında > tetikleyici ile > X.php sayfasına yönlendireceğiz > Bu sayfaya geçiş sağlandığı anda görüşme başlayacak + o sayfanın html/php içeriği normal ekranda görünecek
  • Görüşmenin sonlandırılması / saniye bilgisi / arayanın bilgileri gibi kısımlar için bu görüşme ekranımızı biz tasarladık

Yapamadık, birkaç basit api bulduk ötesi şuan yok. Bu bulduklarımız da zaten çalışmadı.

Detaylı bir cevap muhteşem olur. Şimdiden ilgilenen kişilere teşekkürler.

İletişim için yasakmı bilmiyorum ama (yasaksa silin lütfen admin) : sinayes@gmail.com 'a ulaşabilir.

Merhaba @uydurma,

Özetin özeti sizlerin bir tane Javascript SIP clienta ihtiyacınız vardır.

Daha detaylı bilgi vermemiz gerekirse bizim gibi sistemler (twillio, voip hat tahsis eden operatörler) SIP protokolünü kullanıyorlar. Yani çağrıyı cevaplayan veya başlatacak client burada tarayıcı içinde olacağı için bu işi Javascript diliyle yapmanız gerekiyor. SIP standartlarına uygun yaparsanız sadece Bulutfon’da değil SIP’i doğru düzgün destekleyen bütün operatörlerde çalışır.

Eğer SIP, telco hatta Javascript konularda uzman değilseniz, yani bizim işimiz bu değil daha basit bir çözüm veya web teknolojileriyle bu işi çözmeyiz diyorsanız, benim size iki tane farklı önerim olabilir. Tabii bunlar iş modelinize uyar mı bilmiyorum.

1. Ücretli bir masaüstü yazılım kullanmanız. Gorüşmeler ücretli masaüstü yazılımla yapılır. Bu yazılımlar belirlediğiniz bir formatta istediğiniz bir URL’i açabiliyor. Örneğin domain.com?arayan=908508850000&aranan=905326202911 gibi gibi.

2. Arama işlemi başladığı, bitttiği anda Bulutfon sistemi belirlediğiniz bir URL’e callback yapabiliyor. Eğer bir tarayıcıda gezilen sayfa veya kullanıcı sessionıyla bir nevi aramayla, tarayıcıyı kullanılanı eşleştirebiliriz diyorsanız. Çağrı başladığı anda gönderdiğimiz callback ile size websocket teknolojisi kullanarak kişiyi istediğiniz sayfaya yönlendirebilirsiniz. Burada anahtar kelime BulutfonXM’dir.

Sevgiler.