BulutfonXM'de Stepleri Yönetmek

BulutfonXM nin şu anki haliyle, örneğin Step 4 te iken kullanıcı yanlış bir tuşlama yaptı. Bu yanlış tuşlamada, kullanıcının ana menüye yönlendirilmesi gerekti, Ana menümüzde Step 2 de olsun.

Herhangi bir komutla Step 4 ten Step 2’ye indirebilirmiyiz.

Buna ilaveten yine aynı kurguya benzer. Biz kullanıcıdan 1, 2 veya 3 ü tuşlamasını bekliyoruz ancak kullanıcı yanlışlıkla 4’ü tuşladıysa, eksik veya yanlış tuşladınız diyip aynı step’i tekrar ettirebilirmiyiz.

Bunu kodla bir şekilde handle edebiliriz ancak hazır bir komut varmı diye soruyorum özellikle.

@cbilgen merhaba,

Benim bildiğim kadarıyla stepler kalıcı değil. Yani Bulutfon tarafında biz hangi stepin hangisi olduğunu bilmiyoruz. Bize gelen stepi bir artırıp geri döndürüyoruz. BulutfonXM ile yapılan bütün işlemleri sizin handle etmeniz gerekmektedir.

Santralinizdeki ana menüye dönme işlemini dial komutuyla yapabilirsiniz. Bulutfon’da menüler 2 hanelidir. Menünün 2 haneli numarasını kullanarak yönlendirmeyi yapabilirsiniz.

{
            "action": "dial",
            "args": {
                "destination": "10"
            }
        }

Ancak ondan sonra BulutfonXM değil paneldeki menü çalışır. Eğer paneldeki ana menü değilde kendi belirlediğiniz, BulutfonXM ile bir ana menünüz varsa onu kendiniz handle etmelisiniz.

Senaryoyu biraz belirtirseniz daha iyi fikir beyan edebiliriz.

cc : @volkan @hamitturkukaya

@cbilgen merhaba,

Yanlış tuşlamada gather methoduna play_on_error parametresiyle bir ses dosyası okutabilirsiniz. max_attempts ile kaç defa deneyebileceğini belirleyebilirsiniz. Basit bir örneği aşağıda veriyorum.

{
            "action": "gather",
            "args": {
                "min_digits": "2",
                "max_digits": "5",
                "max_attempts": "3",
                "ask": "http://192.168.1.1:8000/test.mp3",
                "play_on_error": "http://192.168.1.1:8000/test.mp3",
                "variable_name": "testvar"
            }
        },

Yalnız max deneme sayısından sonra ne olduğunu bende bilmiyorum. Konuyu @volkan ve @hamitturkukaya beye sormakta fayda vardır.

BFXM’nin ID’sini DIAL metoduyla çağırabilir miyiz? Böylece BFXM menülerimiz arasında da gezebiliriz.

@vedia bildiğim kadarıyla şuan için hayır. Dial methodu menu (xx), group(xxx), dahili(xxxx) çağırabilirsiniz. Eğer tekrar bir BFXM çağırmanız gerekiyorsa belki şöyle yapılabilir.

1. 1 saniyelik veya 0 saniyelik bir ses dosyalı bir menü oluşturulur.
  2. Menünün varsayılan hedefi yönlendirilecek BFXM olabilir.
  3. Dial ile bu menüye yönlendirme olabilir.

Bir önceki BFXM ile veri transferi olmayacağını belirtirim. Bir de bu yöntem stabil çalışmayabilir.

Merhaba;

Aynı sorun da bende takıldım zira şuan yapmak istedigim 3’e tuşlandığında arayanı yeni bir bulutfon_xm_id ye yönlendirmek.