BulutfonXM ile ilgili bir kaç öneri ve soru

Merhaba,

Bir müşterimiz Bulutfon geliştirme ekibine emaille 4 adet soru sormuştur. Bunları buradan cevaplayarak diğer geliştirici arkadaşların bilgisine ve tartışmasına sunmak istedim.

1. JSON un içerisinde “bfxm = new { version = 1 }” nosunu neden post ediyorsunuz. Anlamı nedir bu json nodenunun ?
  2. İstediğimiz bir değeri stepler arasında post edebiliyor olsak bence çok iyi olur. yani tag diye bir alan olsa, onu istediğimiz bir değeri set etsek, step 2 ye geldiğindede o tag değerini parse ederek yada istediğimiz şekilde kullansak bence çok iyi olur. Mesela ilk stepte ben gelen numaranın veritabanında kayıtlı bir müşteri olduğunu sorguladım ve step2 yi koşturdum, step 2 de, 2 farklı kırılım olacaksa tekrar o numaranın müşteri olup olmadığı sorgulanması gerekecek. halbuki kendimizin kullanabileceği bir değişken olsa güzel bir rahatlık ve performans sağlar.
  3. İstediğimiz bir mp3 dosyası çalarken örneğin biz alt tarafta web servis sorgusu yapıyoruz ve bu 10 saniye sürüyor.
    Yani santral mesajı “Lütfen bekleyin, numaranızı sorguluyorum” olsun, bu mp3 çalarken alt tarafta birşeyler yapıyor olmanın bir yolu varmı apinin şu haliyle ?
  4. Üst üste mp3 çaldırma da sizce bir problem varmı. Örneğin “üç”.mp3 ve “adet”.mp3 dosyalarını ard arda çalarak “3 Adet” kelimesini elde etmek gibi.

Saygılarımla,

Buraraki versiyon BulutfonXM’in versiyonudur. İleride BulutfonXM’i geliştirmeye başlayınca geçmişe yönelik uyumsuzluk çıkmaması için yaptık.

Bu talep bizlere başka geliştirici arkadaşlarımızdan da geldi ancak bu tarz bilgileri Bulutfon olarak bize gelmesi pek mantıklı gelmiyor. Yani numara kime ait veya basılan tuşun neyi ifade ettiği gibi konuların Bulutfon’da olması pek mantıklı gelmiyor. Bu konuyu tekrar kendi aramızda tartışacağız.

Bizim önerimiz bu işlemler için NoSQL (Redis) gibi bir servis kullanmamız. uuid ile tekil olarak verileri saklayabilirsiniz. Belli bir süre sonra bu datayı silebilir hatta webhook kullanarak çağrı bitince kendiniz otomatik olarak haberdar olarak silme işlemini otomatize edebilirsiniz.

Bunu tam anlamadım. Sonuçta HTTP kullanıyoruz. request ve response döngüsü içinde bir işlem yapılıyor. Tam olarak arka plandan kastınz nedir?

Bizce bir problem yoktur ancak tavsiye etmiyoruz. Şahsi fikrimiz bu dosyaları birleştirip tek bir istekde okutmanızdır. Bu iki ses dosyasını birleştirmek zor olmamalı. Misal wav dosyaları cat komutuyla bile birleştiriliyor.

Yakın zamanda TTS özelliğimiz aktif olacak. Orada ücretli ve ücretsiz çözümlerimiz olacaktır. @hamitturkukaya konunun kalitesiyle ilgili detaylı bilgi verebilir.

Saygılarımla,